• E-Posta info@pmcproje.com
  • Telefon 0312 473 75 34
  • Gsm & Whatsapp 0543 760 46 35
hindi yetiştiriciliği, devlet desteği, tarım

Hindi Yetiştiriciliği Desteği

BLOG / 2020-11-01

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl Resmi Gazete’de yayınlanan genelge doğrultusunda Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri hayvancılık üzerine yatırım yapan çiftçilere pek çok faizsiz kredi ve düşük faizli kredi olanakları sunmaktadır.
 

Bu kapsamda Ziraat Bankası, Hindi sektörüne yatırım yapacaklardan bazı şartları sağlaması istenir. Aranan şartlar ise temel olarak iki şey üzerine kuruludur. Bunlardan biri hayvanlarda aranan özellikler diğeri de çiftçilerde aranan özelliklerdir.

 

Ayrıca her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca Resmi Gazete’de yayınlanan genelgede Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooparatifleri hayvancılık, besicilik ve tarım üzerine yatırım yapan çiftçilere bir çok avantajlı hibe, teşvik ve düşük faizli kredi imkanı sağlamaktadır.

 

Bu Hibe, teşvik ve Krediler için bazı belirlenen şartların sağlanması ve taahhüt edilmesi gerekmektedir.

 

Bunlar Hayvanlarda ve Çiftçilerde Aranan özelliklere göre ikiye ayrılır.

 

Hayvanlarda Aranan Özellikler

Hayvanlarda aranan özellik derken sizin kuracağınız çiftlik veya tesiste aranan özelliklerden bahsedilir. Resmi Gazete’de yer alan hibe, teşvik ve kredilerden yararlanmak için hayvan sayıları çok önemli bir kriterdir. Aksi halde bu desteklerden yararlanmak mümkün değildir.

Buna göre çiftçiler hindi yetiştiriciliği desteğinden yararlanmak isteniyorsa damızlık olarak en az 5 bin adet, hindi besiciliği için ise bin adet canlı hayvan alımı yapmaları gerekmektedir. Verilen bu hayvan rakamları minimum adetlerdir. İsterlerse çiftçiler kendi plan ve programlarına göre üzerine çıkabilirler.

 

Çiftçilerde Aranan Özellikler

Burada girişimci ya da çiftçilerde aranan veya istenen özelliklerden bahsedeceğiz.

Bu kriterler Resmi Gazetede yayınlanan özellikler değil bu tamamen bankacılık sistemi için geçerli ve gerekli özelliklerdir.

 

Kredi alınabilmesi için;

  • Destek alacak kişi (çiftçi) Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgeli olmalıdır.
  • Kimlik Kartı ve nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • Muhtarlıktan çiftçilik yaptığına dair imzalı teyit yazısı
  • İpotek için taşınmaz tapusu
  • Gerekli duruma göre 2 kefil
  • Vergi dairesinden borcu yoktur yazısı

 

Bu bilgilerin hepsi tam olsa bile kredi desteğinden yararlanamaya bilir, kredi risk merkezi, Findeks raporunuza göre kredinizin onaylanıp, onaylanmayacağı belli olmaktadır.

 

"KOBİMATİK ile risk almadan iş fikrinizi değerlendirip, projenizin karlı olup olmadığını test edebilir, girişiminizin karlılığını işi kurmadan öğrenebilirsiniz."

İş-Kur Kobimatik Whatsapp İletişim Hattı